Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Zapis windykacyjny

Postanowienie testamentowe, którego skutkiem jest przeniesienie własności danej rzeczy lub prawa na zapisobiercę windykacyjnego, co odbywa się automatycznie z chwilą przyjęcia spadku; patrz: art. 981(1) i nast. KC.

Inne wyrażenia ze słownika

Majątek wspólny małżeński

Majątek wspólny objęty współwłasnością łączną, do którego mają zastosowanie przepisy KRO, stanowi wspólną masę majątkową należącą do obojga małżonków.

Polecenie testamentowe

Wyrażone w testamencie życzenie spadkodawcy polegające najczęściej na żądaniu jakiegoś zachowania się albo zaniechania czegoś, rzadziej na zobowiązaniu do zapłaty lub przeniesienia własności, które nie może być dochodzone w sądzie, patrz art. 982 i nast. KC.

Firma rodzinna

(1) Przedsiębiorstwo lub spółka, która należy w całości lub w przeważającej części do przedstawicieli jednej rodziny, a przynajmniej 2 członków zaangażowanych jest w pracę lub zarządzanie firmą; istnieje przeszło 100 definicji firmy rodzinnej, w wielu przyjmuje się, że firmą rodzinną jest wyłącznie firma, która z powodzeniem przeszła proces sukcesji przynajmniej raz, tj. z pierwszego na drugie pokolenie. (2) Z perspektywy rozpatrywania Kierunku (patrz: Kierunek sukcesji) oraz Etapu (patrz: Etap sukcesji) sukcesji, firma, w której sukcesja biznesu rodzinnego jest na ugruntowanym, zaawansowanym etapie i ma potwierdzony kierunek.

Zapisobierca windykacyjny

Osoba, na rzecz której spadkodawca (testator) uczynił zapis windykacyjny, inaczej: uprawniony z zapisu windykacyjnego; czyli ten, kto po złożeniu oświadczenia o przyjęciu zapisu zwykłego staje się automatycznie właścicielem przedmiotu tego zapisu, np. mieszkania przekazanego zapisem windykacyjnym.

Ład rodzinny

Zespół reguł przyjętych przez rodzinę biznesową (często rodzinę nuklearną) obejmujący wartości rodziny oraz firmy rodzinnej, zasady zarządzania, rozbudowy i sukcesji biznesu rodzinnego (często holdingu lub grupy spółek) i majątku rodzinnego, w tym finanse rodziny; może być niepisany albo sformalizowany w postaci Deklaracji rodziny, Porozumienia sukcesyjnego lub konstytucji rodzinnej.

Kommorienci

Osoby, które zmarły na skutek tego samego zdarzenia (np. wypadku samochodowego) i w okolicznościach uniemożliwiających ustalenie kolejności zgonów, co jest kluczowe dla reguł dziedziczenia, patrz: art. 32 KC.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!