Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Planowanie spadkowe

Zespół rozwiązań prawnych, podatkowych i finansowych dotyczących przekazywania majątku rodzinnego i/lub biznesu na wypadek śmierci oraz związane z nim praktyki dotyczące zarządzania w biznesie; planowanie spadkowe traktuje śmierć jako ryzyko majątkowe i biznesowe; stosowanie go opiera się o kilka założeń, obejmujących m.in. wzajemność oraz przyjęcie perspektywy tych, których interes jest zabezpieczany, zmierza do ułożenia planu awaryjnego oraz jest elementem planowania sukcesji (nagłej sukcesji).

Inne wyrażenia ze słownika

Współwłasność

Sytuacja, w której własność jednej rzeczy przysługuje jednocześnie kilku osobom, rozróżniamy (1) współwłasność w częściach ułamkowych polegającą na tym, że każdemu współwłaścicielowi przysługuje wyrażona w ułamku część praw i obowiązków właściciela, patrz. art. 195 i nast. KC oraz (2) współwłasność łączną, inaczej: do niepodzielnej ręki, regulowana wraz z instytucją prawną, której jest elementem, np. małżeństwo (art. 31 i nast. KRO), albo spółka cywilna (art. 860 i nast. KC).

Zapis windykacyjny

Postanowienie testamentowe, którego skutkiem jest przeniesienie własności danej rzeczy lub prawa na zapisobiercę windykacyjnego, co odbywa się automatycznie z chwilą przyjęcia spadku; patrz: art. 981(1) i nast. KC.

Plan sukcesji

Plan przekazywania majątku i/lub biznesu pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny, najczęściej przedstawicielami kolejnych pokoleń, obejmuje sukcesję realizowaną za życia (patrz: sukcesja za życia) oraz sukcesję na wypadek śmierci (patrz: nagła sukcesja i planowanie spadkowe).

Kierunek sukcesji

W sukcesji biznesu: kierunek rodzinny, półrodzinny lub nierodzinny – kierunek, w którym zmierza proces sukcesji.

Rodzina biznesowa

Rodzina, której przynajmniej niektórzy członkowie zaangażowani są jako właściciele i zarządzający przynajmniej w jedną firmę, często w grupę spółek na różnym etapie sukcesji, obejmuje przedstawicieli kilku pokoleń.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!