Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Senior

W nomenklaturze sukcesyjnej: osoba, która przekazuje majątek rodzinny lub działający biznes następcom, tj. juniorom (w rodzinach, które nie prowadzą biznesu), albo sukcesorom (jeżeli przekazywana jest firma); przy czym nie ma znaczenia wiek danej osoby, ale status przekazującego w ramach rodziny (seniorem będzie także np. 20-kilkuletni ojciec przekazujący mieszkanie w spadku swojej 2-letniej córce).

Inne wyrażenia ze słownika

Sukcesja

Następstwo, przekazywanie majątku albo biznesu z pokolenia na pokolenie; inne znaczenia: prawnicy mówią o sukcesji generalnej, kiedy następca, np. spadkobierca, wstępuje w ogół praw i obowiązków poprzednika (spadkodawcy), lub o sukcesji singularnej, obejmującej przekazanie pojedynczych prawa i obowiązków (np. cesja umowy).

Odpowiedzialność solidarna

Wspólna odpowiedzialność kilku osób za jeden dług, skonstruowana w ten sposób, że wierzyciel może żądać zapłaty całości długu od wybranego przez siebie dłużnika, ten zaś po spłacie długu może wymagać wyrównania od pozostałych współzobowiązanych, zgodnie z proporcją, w jakiej dług zaciągnęli (tzw. roszczenie regresowe); patrz art. 366 KC; w praktyce np. odpowiedzialność wspólna współkredytobiorów, spadkobierców do czasu podziału spadku albo wspólników spółki cywilnej.

Dziedziczenie

Przekazanie (przejście) majątku (w tym spadku i innych praw majątkowych) ze spadkodawcy na spadkobierców, zapisobierców i uposażonych, dotyczy majątku obejmującego zobowiązania i długi; na Wielopokoleniowych traktowany jest nieco szerzej, niż w KC.

Majątek osobisty

Majątek osobisty małżonka (dawniej: majątek odrębny), stanowiący oddzielną masę majątkową należącą do danego małżonka, patrz majątek małżeński.

Tymczasowy przedstawiciel

Osoba wyznaczona do wykonywania praw z udziału w przedsiębiorstwie na wypadek śmierci małżonka przedsiębiorcy, jeżeli przedsiębiorstwo objęte było wcześniej majątkiem wspólnym małżeńskim; działa na podstawie art. 60a i nast. uZS.

Akt Poświadczenia Dziedziczenia (APK)

Dokument w formie aktu notarialnego, który poświadcza, kto nabył spadek lub zapis windykacyjny po zmarłym, obok Postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku oraz Europejskiego poświadczenia spadkowego jest formalnym tytułem prawnym do spadku, bez uzyskania którego spadkobiercy nie mogą wykazać, że nabyli spadek i przysługuje im własność składników spadku; patrz: art. 95a i nast. PrNot i art. 1027 KC.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!