Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Majątek osobisty

Majątek osobisty małżonka (dawniej: majątek odrębny), stanowiący oddzielną masę majątkową należącą do danego małżonka, patrz majątek małżeński.

Inne wyrażenia ze słownika

Majątek małżeński

Majątek należący do małżonków, na który składają się majątek wspólny małżeński i majątki osobiste każdego z małżonków; może obejmować majątek rozumiany jako masa majątkowa (zbiór składników majątkowych), w tym poszczególne składniki majątku, np. samochód, zobowiązania oraz roszczenia pomiędzy małżonkami, mają do niego zastosowanie przepisy KRO.

Zapisobierca windykacyjny

Osoba, na rzecz której spadkodawca (testator) uczynił zapis windykacyjny, inaczej: uprawniony z zapisu windykacyjnego; czyli ten, kto po złożeniu oświadczenia o przyjęciu zapisu zwykłego staje się automatycznie właścicielem przedmiotu tego zapisu, np. mieszkania przekazanego zapisem windykacyjnym.

Odpowiedzialność solidarna

Wspólna odpowiedzialność kilku osób za jeden dług, skonstruowana w ten sposób, że wierzyciel może żądać zapłaty całości długu od wybranego przez siebie dłużnika, ten zaś po spłacie długu może wymagać wyrównania od pozostałych współzobowiązanych, zgodnie z proporcją, w jakiej dług zaciągnęli (tzw. roszczenie regresowe); patrz art. 366 KC; w praktyce np. odpowiedzialność wspólna współkredytobiorów, spadkobierców do czasu podziału spadku albo wspólników spółki cywilnej.

Rodzina biznesowa

Rodzina, której przynajmniej niektórzy członkowie zaangażowani są jako właściciele i zarządzający przynajmniej w jedną firmę, często w grupę spółek na różnym etapie sukcesji, obejmuje przedstawicieli kilku pokoleń.

Sukcesja w biznesie

Sukcesja najczęściej biznesu rodzinnego, jednak przyjmuję, że sukcesja w biznesie dotyczy każdej firmy prywatnej.

Sukcesor (junior)

Następca, osoba przejmująca firmę (dziecko, wnuk, czasem zięć lub synowa, rzadziej: małżonek albo partner) lub majątek prywatny (rodzinny).

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!