Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Odpowiedzialność solidarna

Wspólna odpowiedzialność kilku osób za jeden dług, skonstruowana w ten sposób, że wierzyciel może żądać zapłaty całości długu od wybranego przez siebie dłużnika, ten zaś po spłacie długu może wymagać wyrównania od pozostałych współzobowiązanych, zgodnie z proporcją, w jakiej dług zaciągnęli (tzw. roszczenie regresowe); patrz art. 366 KC; w praktyce np. odpowiedzialność wspólna współkredytobiorów, spadkobierców do czasu podziału spadku albo wspólników spółki cywilnej.

Inne wyrażenia ze słownika

Fundacja rodzinna

Fundacja prywatna, której celem jest zaspokajanie potrzeb członków rodziny fundatora, a nie cel publiczny; najczęściej jest właścicielką biznesu rodzinnego w postaci firmy lub grupy spółek, a także majątku rodzinnego.

Sukcesja nagła

Sukcesja, która realizuje się w sytuacji śmierci spadkodawcy albo Nestora, przekazanie majątku albo firmy w spadku, drogą dziedziczenia.

Firma półrodzinna

Z perspektywy rozpatrywania Kierunku (patrz: Kierunek sukcesji) oraz Etapu (patrz: Etap sukcesji) sukcesji, firma, w której sukcesja biznesu jest na ugruntowanym, zaawansowanym etapie i ma potwierdzony kierunek polegający na tym, że w spółce należącej do przedstawicieli kilku rodzin w części z nich nastąpi sukcesja, a w pozostałych nie, tj. tylko niektórzy Nestorzy (wspólnicy) posiadają sukcesorów.

Tymczasowy przedstawiciel

Osoba wyznaczona do wykonywania praw z udziału w przedsiębiorstwie na wypadek śmierci małżonka przedsiębiorcy, jeżeli przedsiębiorstwo objęte było wcześniej majątkiem wspólnym małżeńskim; działa na podstawie art. 60a i nast. uZS.

Zapis zwykły

Powstające na skutek postanowienia testamentowego zobowiązanie do określonego świadczenia; testator może zobowiązać spadkobiercę ustawowego, testamentowego albo zapisobiercę windykacyjnego do spełnienia określonego świadczenia na rzecz wskazanej osoby, np. przekazania określonej kwoty, lub przeniesienia własności rzeczy; zapis zwykły musi zostać wykonany na podstawie umowy, czego można dochodzić przed sądem; patrz: art. 968 i nast. KC.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!