Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Tymczasowy przedstawiciel

Osoba wyznaczona do wykonywania praw z udziału w przedsiębiorstwie na wypadek śmierci małżonka przedsiębiorcy, jeżeli przedsiębiorstwo objęte było wcześniej majątkiem wspólnym małżeńskim; działa na podstawie art. 60a i nast. uZS.

Inne wyrażenia ze słownika

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym (uZS)

Ustawa z dnia z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw.

Plan awaryjny

Połączone w funkcjonalną całość testamenty, umowy o zrzeczenie się dziedziczenia albo zachowku, produkty finansowe (np. polisy na życie) i inne rozporządzenia na wypadek śmierci, a w biznesie także zarząd sukcesyjny, postanowienia umów spółek oraz inne rozwiązania służące zabezpieczeniu firmy na wypadek śmierci właściciela lub wspólnika; sformułowanie stosowane na potrzeby planowania sukcesji w środowisku firm rodzinnych.

Doradca sukcesyjny

(1) W szerokim znaczeniu: osoba, która profesjonalnie wspiera proces sukcesji międzypokoleniowej w rodzinie lub biznesie, przedstawiciel jednej ze specjalizacji, które mogą być przydatne przy realizacji zmiany pokoleniowej (np. prawnik, doradca podatkowy, doradca strategiczny, menadżer zewnętrzny, coach, mediator, psycholog, terapeuta). (2) W wąskim znaczeniu: osoba, która specjalizuje się w doradztwie sukcesyjnym.

Zapis dalszy

inaczej: dalszy zapisz. / Powstające na skutek postanowienia testamentowego zobowiązanie na rzecz kolejnej osoby, obciążające zapisobiercę zwykłego albo zapisobiercę windykacyjnego.

Zarządca sukcesyjny

Osoba zarządzająca przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy (właściciela IDG lub wspólnika spółki cywilnej), wskazana na podstawie przepisów uZS, której zadaniem jest zarządzane i reprezentacja na zewnątrz przedsiębiorstwem w spadku, do czasu ustania zarządu sukcesyjnego; w praktyce najczęściej jest to sukcesor albo menadżer zastępujący zmarłego przedsiębiorcę, patrz przepisy uZS.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!