Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Prawo bankowe (PrBank)

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. prawo bankowe.

Inne wyrażenia ze słownika

Doradca sukcesyjny

(1) W szerokim znaczeniu: osoba, która profesjonalnie wspiera proces sukcesji międzypokoleniowej w rodzinie lub biznesie, przedstawiciel jednej ze specjalizacji, które mogą być przydatne przy realizacji zmiany pokoleniowej (np. prawnik, doradca podatkowy, doradca strategiczny, menadżer zewnętrzny, coach, mediator, psycholog, terapeuta). (2) W wąskim znaczeniu: osoba, która specjalizuje się w doradztwie sukcesyjnym.

Sukcesja w rodzinie

Sukcesja majątku rodzinnego, in. Plan sukcesji w rodzinie (najczęściej nie obejmuje biznesu, choć firma może być traktowana jako jeden ze składników majątku rodzinnego).

Zapisobierca zwykły

Osoba, na rzecz której spadkodawca (testator) uczynił zapis zwykły, inaczej: osoba uprawniona do żądania wykonania zapisu zwykłego, czyli osoba, która może wymagać zapłaty określonej sumy lub przeniesienia własności danej rzeczy, np. samochodu – w przeciwieństwie do zapisobiercy windykacyjnego nie staje się właścicielem automatycznie, lecz zapis zwykły powinien zostać dopiero wykonany.

Testament

Jednostronne rozporządzenie na wypadek śmierci; dokument, w którym wyrażana jest ostatnia wola zmarłego, w Polsce regulowany przepisami art. 951 KC, może powołanie do całości albo części spadku (wskazanie spadkobiercy lub spadkobierców), podstawienie, zawierać zapis zwykły, zapis windykacyjny, polecenie, oświadczenia dotyczące opieki nad małoletnim dzieckiem albo nad ubezwłasnowolnionym, wskazanie wykonawcy testamentu lub zarządcy masy spadkowej.

Akt Poświadczenia Dziedziczenia (APK)

Dokument w formie aktu notarialnego, który poświadcza, kto nabył spadek lub zapis windykacyjny po zmarłym, obok Postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku oraz Europejskiego poświadczenia spadkowego jest formalnym tytułem prawnym do spadku, bez uzyskania którego spadkobiercy nie mogą wykazać, że nabyli spadek i przysługuje im własność składników spadku; patrz: art. 95a i nast. PrNot i art. 1027 KC.

Dziedziczenie testamentowe

Dziedziczenie na podstawie testamentu, ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym, patrz: art. 959 i nast. KC.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!