Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Ład korporacyjny

Obejmuje zasady funkcjonowania, podejmowania decyzji właścicielskich, nadzorczych, kontrolnych lub zarządczych (z perspektywy Wielopokoleniowej) w firmach prywatnych, w tym rodzinnych; może stanowić zestaw dobrych praktyk oraz rozwiązań korporacyjnych opartych o umowy i statuty spółek oraz regulaminy wewnętrzne (rad nadzorczych i zarządów), często przyjmuje perspektywę interesu firmy i konkuruje z Ładem rodzinnym, w szczególności z Ładem właścicielskim.

Inne wyrażenia ze słownika

Spółka kapitałowa

Spółka handlowa posiadająca osobowość prawną, jedna z regulowanych w KSH typów spółek: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), prosta spółka akcyjna, albo spółka akcyjna (SA).

Europejskie poświadczenie spadkowe (EPS)

Dokument, który poświadcza, kto nabył spadek lub zapis windykacyjny po zmarłym. Obok Postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku oraz Aktu poświadczenia dziedziczenia jest formalnym tytułem prawnym do spadku, bez uzyskania którego spadkobiercy nie mogą wykazać, że nabyli spadek i przysługuje im własność składników spadku. Przydatny szczególnie w sytuacjach, kiedy zmarły pozostawił majątek poza terenem Polski albo zastosowanie ma prawo spadkowe innego państwa.

Komandytariusz

Wspólnik spółki komandytowej, który odpowiada za długi spółki z ograniczeniem do wysokości tzw. sumy komandytowej.

Sukcesor (junior)

Następca, osoba przejmująca firmę (dziecko, wnuk, czasem zięć lub synowa, rzadziej: małżonek albo partner) lub majątek prywatny (rodzinny).

Uposażony

Osoba uprawniona do wypłaty świadczenia, np. ubezpieczeniowego, wskazana w umowie ubezpieczenia na życie (polisie), albo wypłaty jednostek TFI i innych instrumentach finansowych.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!