Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Europejskie poświadczenie spadkowe (EPS)

Dokument, który poświadcza, kto nabył spadek lub zapis windykacyjny po zmarłym. Obok Postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku oraz Aktu poświadczenia dziedziczenia jest formalnym tytułem prawnym do spadku, bez uzyskania którego spadkobiercy nie mogą wykazać, że nabyli spadek i przysługuje im własność składników spadku. Przydatny szczególnie w sytuacjach, kiedy zmarły pozostawił majątek poza terenem Polski albo zastosowanie ma prawo spadkowe innego państwa.

Inne wyrażenia ze słownika

Plan awaryjny

Połączone w funkcjonalną całość testamenty, umowy o zrzeczenie się dziedziczenia albo zachowku, produkty finansowe (np. polisy na życie) i inne rozporządzenia na wypadek śmierci, a w biznesie także zarząd sukcesyjny, postanowienia umów spółek oraz inne rozwiązania służące zabezpieczeniu firmy na wypadek śmierci właściciela lub wspólnika; sformułowanie stosowane na potrzeby planowania sukcesji w środowisku firm rodzinnych.

Plan sukcesji

Plan przekazywania majątku i/lub biznesu pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny, najczęściej przedstawicielami kolejnych pokoleń, obejmuje sukcesję realizowaną za życia (patrz: sukcesja za życia) oraz sukcesję na wypadek śmierci (patrz: nagła sukcesja i planowanie spadkowe).

Fundacja rodzinna

Fundacja prywatna, której celem jest zaspokajanie potrzeb członków rodziny fundatora, a nie cel publiczny; najczęściej jest właścicielką biznesu rodzinnego w postaci firmy lub grupy spółek, a także majątku rodzinnego.

Strefa Seniora (Nestora)

Składniki majątku traktowane jako nienaruszalne, dożywotnie zabezpieczenie Seniorów/Nestorów, które przekazywane są następcom dopiero po śmierci jedynego Seniora/Nestora, a jeżeli jest ich dwoje – po śmierci drugiego z nich. Więcej: Ł. Martyniec, Strefa seniora – jak zapewnić sobie spokojne życie po przekazaniu firmy, Magazyn Firm Rodzinnych RELACJE, Stowarzyszenie IFR, nr 5, Warszawa 2015, s. 8-9.

Komandytariusz

Wspólnik spółki komandytowej, który odpowiada za długi spółki z ograniczeniem do wysokości tzw. sumy komandytowej.

Zapisobierca zwykły

Osoba, na rzecz której spadkodawca (testator) uczynił zapis zwykły, inaczej: osoba uprawniona do żądania wykonania zapisu zwykłego, czyli osoba, która może wymagać zapłaty określonej sumy lub przeniesienia własności danej rzeczy, np. samochodu – w przeciwieństwie do zapisobiercy windykacyjnego nie staje się właścicielem automatycznie, lecz zapis zwykły powinien zostać dopiero wykonany.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!