Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Uposażony

Osoba uprawniona do wypłaty świadczenia, np. ubezpieczeniowego, wskazana w umowie ubezpieczenia na życie (polisie), albo wypłaty jednostek TFI i innych instrumentach finansowych.

Inne wyrażenia ze słownika

Zachowek

Przysługujące najbliższym spadkobiercom ustawowym pominiętym przy przekazywaniu majątku za życia (poprzez darowizny) lub na wypadek śmierci (w testamencie) roszczenie o zapłatę kwoty stanowiącej równowartość przypadającej danemu spadkobiercy części spadku, tj. połowy dla osób pełnoletnich albo 2/3 dla osób małoletnich lub całkowicie niezdolnych do pracy, powstałe po śmierci spadkodawcy, patrz: art. 991 i nast. KC.

Majątek małżeński

Majątek należący do małżonków, na który składają się majątek wspólny małżeński i majątki osobiste każdego z małżonków; może obejmować majątek rozumiany jako masa majątkowa (zbiór składników majątkowych), w tym poszczególne składniki majątku, np. samochód, zobowiązania oraz roszczenia pomiędzy małżonkami, mają do niego zastosowanie przepisy KRO.

Rodzina mała

W ramach Dużej rodziny: małżeństwo lub związek nieformalny wraz z dziećmi, z perspektywy Nestorów np. córka z zięciem i wnukami oraz syn z synową i wnukami; w jednej Dużej rodzinie może funkcjonować kilka Małych rodzin, poczynając od Nestorów/Seniorów, po rodzinę każdego z sukcesorów/juniorów w drugim i trzecim pokoleniu.

Nestor

W nomenklaturze firm rodzinnych: założyciel lub właściciel firmy, który przekazuje albo przekazał firmę sukcesorowi albo sukcesorom (najczęściej dzieciom, wnukom albo innym członkom rodziny).

Wykonawca testamentu

Osoba, która wykonuje postanowienia testamentu i zarządza spadkiem w trakcie trwania postępowania spadkowego, patrz: art. 986 i nast. KC.

Ład rodzinny

Zespół reguł przyjętych przez rodzinę biznesową (często rodzinę nuklearną) obejmujący wartości rodziny oraz firmy rodzinnej, zasady zarządzania, rozbudowy i sukcesji biznesu rodzinnego (często holdingu lub grupy spółek) i majątku rodzinnego, w tym finanse rodziny; może być niepisany albo sformalizowany w postaci Deklaracji rodziny, Porozumienia sukcesyjnego lub konstytucji rodzinnej.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!