Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Nestor

W nomenklaturze firm rodzinnych: założyciel lub właściciel firmy, który przekazuje albo przekazał firmę sukcesorowi albo sukcesorom (najczęściej dzieciom, wnukom albo innym członkom rodziny).

Inne wyrażenia ze słownika

Dziedziczenie testamentowe

Dziedziczenie na podstawie testamentu, ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym, patrz: art. 959 i nast. KC.

Zarządca sukcesyjny

Osoba zarządzająca przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy (właściciela IDG lub wspólnika spółki cywilnej), wskazana na podstawie przepisów uZS, której zadaniem jest zarządzane i reprezentacja na zewnątrz przedsiębiorstwem w spadku, do czasu ustania zarządu sukcesyjnego; w praktyce najczęściej jest to sukcesor albo menadżer zastępujący zmarłego przedsiębiorcę, patrz przepisy uZS.

Polecenie testamentowe

Wyrażone w testamencie życzenie spadkodawcy polegające najczęściej na żądaniu jakiegoś zachowania się albo zaniechania czegoś, rzadziej na zobowiązaniu do zapłaty lub przeniesienia własności, które nie może być dochodzone w sądzie, patrz art. 982 i nast. KC.

Zachowek

Przysługujące najbliższym spadkobiercom ustawowym pominiętym przy przekazywaniu majątku za życia (poprzez darowizny) lub na wypadek śmierci (w testamencie) roszczenie o zapłatę kwoty stanowiącej równowartość przypadającej danemu spadkobiercy części spadku, tj. połowy dla osób pełnoletnich albo 2/3 dla osób małoletnich lub całkowicie niezdolnych do pracy, powstałe po śmierci spadkodawcy, patrz: art. 991 i nast. KC.

Planowanie spadkowe

Zespół rozwiązań prawnych, podatkowych i finansowych dotyczących przekazywania majątku rodzinnego i/lub biznesu na wypadek śmierci oraz związane z nim praktyki dotyczące zarządzania w biznesie; planowanie spadkowe traktuje śmierć jako ryzyko majątkowe i biznesowe; stosowanie go opiera się o kilka założeń, obejmujących m.in. wzajemność oraz przyjęcie perspektywy tych, których interes jest zabezpieczany, zmierza do ułożenia planu awaryjnego oraz jest elementem planowania sukcesji (nagłej sukcesji).

Małżonek

Mąż albo żona – pisząc o małżonkach mam na myśli osoby obojga płci (chyba, że z kontekstu zdania wynika co innego); np. wnuki z ich małżonkami oznacza: wnuczkę z mężem lub wnuka z żoną (patrz Rodzina duża).

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!