Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Zapisobierca zwykły

Osoba, na rzecz której spadkodawca (testator) uczynił zapis zwykły, inaczej: osoba uprawniona do żądania wykonania zapisu zwykłego, czyli osoba, która może wymagać zapłaty określonej sumy lub przeniesienia własności danej rzeczy, np. samochodu – w przeciwieństwie do zapisobiercy windykacyjnego nie staje się właścicielem automatycznie, lecz zapis zwykły powinien zostać dopiero wykonany.

Inne wyrażenia ze słownika

Etap sukcesji

Stopień zaawansowania procesu sukcesji w firmie prywatnej; rzeczywisty (nie domniemany) etap przekazywania wiedzy i władzy sukcesorom w firmie rodzinnej.

Przedsiębiorstwo w spadku

Przedsiębiorstwo po śmierci właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej, objęte zarządem sukcesyjnym do czasu jego ustania; w spółkach cywilnych – ogół prawa i obowiązków zmarłego wspólnika objęty zarządem sukcesyjnym; działa w oparciu o przepisy uZS.

Spółka osobowa

Spółka osobowa prawa cywilnego (spółka cywilna, s.c., regulowana przepisami art. 860 i nast. KC) albo jedna z handlowych spółek osobowych regulowanych w KSH: spółka jawna (sp. j.), spółka partnerska (sp. p.), spółka komandytowa (sp. k.) albo spółka komandytowo-akcyjna (s.k.a.); handlowe spółki osobowe są to jednostki organizacyjne nieposiadające podmiotowości prawnej.

Senior

W nomenklaturze sukcesyjnej: osoba, która przekazuje majątek rodzinny lub działający biznes następcom, tj. juniorom (w rodzinach, które nie prowadzą biznesu), albo sukcesorom (jeżeli przekazywana jest firma); przy czym nie ma znaczenia wiek danej osoby, ale status przekazującego w ramach rodziny (seniorem będzie także np. 20-kilkuletni ojciec przekazujący mieszkanie w spadku swojej 2-letniej córce).

Rodzina nuklearna

Rodzina złożona z osób spokrewnionych (in. Rodzina krwi), np. dziadkowie, dzieci, wnuki i prawnuki, ale z wyłączeniem zięciów, synowych i małżonków wnuków (nie obejmuje powinowatych); część Dużej rodziny.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!