Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Zapisobierca windykacyjny

Osoba, na rzecz której spadkodawca (testator) uczynił zapis windykacyjny, inaczej: uprawniony z zapisu windykacyjnego; czyli ten, kto po złożeniu oświadczenia o przyjęciu zapisu zwykłego staje się automatycznie właścicielem przedmiotu tego zapisu, np. mieszkania przekazanego zapisem windykacyjnym.

Inne wyrażenia ze słownika

Senior

W nomenklaturze sukcesyjnej: osoba, która przekazuje majątek rodzinny lub działający biznes następcom, tj. juniorom (w rodzinach, które nie prowadzą biznesu), albo sukcesorom (jeżeli przekazywana jest firma); przy czym nie ma znaczenia wiek danej osoby, ale status przekazującego w ramach rodziny (seniorem będzie także np. 20-kilkuletni ojciec przekazujący mieszkanie w spadku swojej 2-letniej córce).

Odpowiedzialność solidarna

Wspólna odpowiedzialność kilku osób za jeden dług, skonstruowana w ten sposób, że wierzyciel może żądać zapłaty całości długu od wybranego przez siebie dłużnika, ten zaś po spłacie długu może wymagać wyrównania od pozostałych współzobowiązanych, zgodnie z proporcją, w jakiej dług zaciągnęli (tzw. roszczenie regresowe); patrz art. 366 KC; w praktyce np. odpowiedzialność wspólna współkredytobiorów, spadkobierców do czasu podziału spadku albo wspólników spółki cywilnej.

Współwłasność

Sytuacja, w której własność jednej rzeczy przysługuje jednocześnie kilku osobom, rozróżniamy (1) współwłasność w częściach ułamkowych polegającą na tym, że każdemu współwłaścicielowi przysługuje wyrażona w ułamku część praw i obowiązków właściciela, patrz. art. 195 i nast. KC oraz (2) współwłasność łączną, inaczej: do niepodzielnej ręki, regulowana wraz z instytucją prawną, której jest elementem, np. małżeństwo (art. 31 i nast. KRO), albo spółka cywilna (art. 860 i nast. KC).

Ład korporacyjny

Obejmuje zasady funkcjonowania, podejmowania decyzji właścicielskich, nadzorczych, kontrolnych lub zarządczych (z perspektywy Wielopokoleniowej) w firmach prywatnych, w tym rodzinnych; może stanowić zestaw dobrych praktyk oraz rozwiązań korporacyjnych opartych o umowy i statuty spółek oraz regulaminy wewnętrzne (rad nadzorczych i zarządów), często przyjmuje perspektywę interesu firmy i konkuruje z Ładem rodzinnym, w szczególności z Ładem właścicielskim.

Spółka kapitałowa

Spółka handlowa posiadająca osobowość prawną, jedna z regulowanych w KSH typów spółek: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), prosta spółka akcyjna, albo spółka akcyjna (SA).

Komandytariusz

Wspólnik spółki komandytowej, który odpowiada za długi spółki z ograniczeniem do wysokości tzw. sumy komandytowej.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!