Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Współwłasność

Sytuacja, w której własność jednej rzeczy przysługuje jednocześnie kilku osobom, rozróżniamy (1) współwłasność w częściach ułamkowych polegającą na tym, że każdemu współwłaścicielowi przysługuje wyrażona w ułamku część praw i obowiązków właściciela, patrz. art. 195 i nast. KC oraz (2) współwłasność łączną, inaczej: do niepodzielnej ręki, regulowana wraz z instytucją prawną, której jest elementem, np. małżeństwo (art. 31 i nast. KRO), albo spółka cywilna (art. 860 i nast. KC).

Inne wyrażenia ze słownika

Zapis dalszy

inaczej: dalszy zapisz. / Powstające na skutek postanowienia testamentowego zobowiązanie na rzecz kolejnej osoby, obciążające zapisobiercę zwykłego albo zapisobiercę windykacyjnego.

Sukcesja za życia

Sukcesja majątku rodzinnego albo biznesu realizowana za życia, inaczej: plan sukcesji z wyłączeniem planu awaryjnego, tj. bez perspektywy planowania spadkowego.

PCC

Skrót od: podatek od czynności cywilnoprawnych, uregulowany w uPCC.

Majątek wspólny małżeński

Majątek wspólny objęty współwłasnością łączną, do którego mają zastosowanie przepisy KRO, stanowi wspólną masę majątkową należącą do obojga małżonków.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!