Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym (uZS)

Ustawa z dnia z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw.

Inne wyrażenia ze słownika

Fundacja rodzinna

Fundacja prywatna, której celem jest zaspokajanie potrzeb członków rodziny fundatora, a nie cel publiczny; najczęściej jest właścicielką biznesu rodzinnego w postaci firmy lub grupy spółek, a także majątku rodzinnego.

Spółka kapitałowa

Spółka handlowa posiadająca osobowość prawną, jedna z regulowanych w KSH typów spółek: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), prosta spółka akcyjna, albo spółka akcyjna (SA).

Firma rodzinna

(1) Przedsiębiorstwo lub spółka, która należy w całości lub w przeważającej części do przedstawicieli jednej rodziny, a przynajmniej 2 członków zaangażowanych jest w pracę lub zarządzanie firmą; istnieje przeszło 100 definicji firmy rodzinnej, w wielu przyjmuje się, że firmą rodzinną jest wyłącznie firma, która z powodzeniem przeszła proces sukcesji przynajmniej raz, tj. z pierwszego na drugie pokolenie. (2) Z perspektywy rozpatrywania Kierunku (patrz: Kierunek sukcesji) oraz Etapu (patrz: Etap sukcesji) sukcesji, firma, w której sukcesja biznesu rodzinnego jest na ugruntowanym, zaawansowanym etapie i ma potwierdzony kierunek.

Senior

W nomenklaturze sukcesyjnej: osoba, która przekazuje majątek rodzinny lub działający biznes następcom, tj. juniorom (w rodzinach, które nie prowadzą biznesu), albo sukcesorom (jeżeli przekazywana jest firma); przy czym nie ma znaczenia wiek danej osoby, ale status przekazującego w ramach rodziny (seniorem będzie także np. 20-kilkuletni ojciec przekazujący mieszkanie w spadku swojej 2-letniej córce).

Uposażony

Osoba uprawniona do wypłaty świadczenia, np. ubezpieczeniowego, wskazana w umowie ubezpieczenia na życie (polisie), albo wypłaty jednostek TFI i innych instrumentach finansowych.

Europejskie poświadczenie spadkowe (EPS)

Dokument, który poświadcza, kto nabył spadek lub zapis windykacyjny po zmarłym. Obok Postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku oraz Aktu poświadczenia dziedziczenia jest formalnym tytułem prawnym do spadku, bez uzyskania którego spadkobiercy nie mogą wykazać, że nabyli spadek i przysługuje im własność składników spadku. Przydatny szczególnie w sytuacjach, kiedy zmarły pozostawił majątek poza terenem Polski albo zastosowanie ma prawo spadkowe innego państwa.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!