Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Sukcesja w rodzinie

Sukcesja majątku rodzinnego, in. Plan sukcesji w rodzinie (najczęściej nie obejmuje biznesu, choć firma może być traktowana jako jeden ze składników majątku rodzinnego).

Inne wyrażenia ze słownika

Zapisobierca zwykły

Osoba, na rzecz której spadkodawca (testator) uczynił zapis zwykły, inaczej: osoba uprawniona do żądania wykonania zapisu zwykłego, czyli osoba, która może wymagać zapłaty określonej sumy lub przeniesienia własności danej rzeczy, np. samochodu – w przeciwieństwie do zapisobiercy windykacyjnego nie staje się właścicielem automatycznie, lecz zapis zwykły powinien zostać dopiero wykonany.

Kommorienci

Osoby, które zmarły na skutek tego samego zdarzenia (np. wypadku samochodowego) i w okolicznościach uniemożliwiających ustalenie kolejności zgonów, co jest kluczowe dla reguł dziedziczenia, patrz: art. 32 KC.

Zachowek

Przysługujące najbliższym spadkobiercom ustawowym pominiętym przy przekazywaniu majątku za życia (poprzez darowizny) lub na wypadek śmierci (w testamencie) roszczenie o zapłatę kwoty stanowiącej równowartość przypadającej danemu spadkobiercy części spadku, tj. połowy dla osób pełnoletnich albo 2/3 dla osób małoletnich lub całkowicie niezdolnych do pracy, powstałe po śmierci spadkodawcy, patrz: art. 991 i nast. KC.

Współwłasność

Sytuacja, w której własność jednej rzeczy przysługuje jednocześnie kilku osobom, rozróżniamy (1) współwłasność w częściach ułamkowych polegającą na tym, że każdemu współwłaścicielowi przysługuje wyrażona w ułamku część praw i obowiązków właściciela, patrz. art. 195 i nast. KC oraz (2) współwłasność łączną, inaczej: do niepodzielnej ręki, regulowana wraz z instytucją prawną, której jest elementem, np. małżeństwo (art. 31 i nast. KRO), albo spółka cywilna (art. 860 i nast. KC).

Firma półrodzinna

Z perspektywy rozpatrywania Kierunku (patrz: Kierunek sukcesji) oraz Etapu (patrz: Etap sukcesji) sukcesji, firma, w której sukcesja biznesu jest na ugruntowanym, zaawansowanym etapie i ma potwierdzony kierunek polegający na tym, że w spółce należącej do przedstawicieli kilku rodzin w części z nich nastąpi sukcesja, a w pozostałych nie, tj. tylko niektórzy Nestorzy (wspólnicy) posiadają sukcesorów.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!