Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Strefa Seniora (Nestora)

Składniki majątku traktowane jako nienaruszalne, dożywotnie zabezpieczenie Seniorów/Nestorów, które przekazywane są następcom dopiero po śmierci jedynego Seniora/Nestora, a jeżeli jest ich dwoje – po śmierci drugiego z nich. Więcej: Ł. Martyniec, Strefa seniora – jak zapewnić sobie spokojne życie po przekazaniu firmy, Magazyn Firm Rodzinnych RELACJE, Stowarzyszenie IFR, nr 5, Warszawa 2015, s. 8-9.

Inne wyrażenia ze słownika

Zapisobierca zwykły

Osoba, na rzecz której spadkodawca (testator) uczynił zapis zwykły, inaczej: osoba uprawniona do żądania wykonania zapisu zwykłego, czyli osoba, która może wymagać zapłaty określonej sumy lub przeniesienia własności danej rzeczy, np. samochodu – w przeciwieństwie do zapisobiercy windykacyjnego nie staje się właścicielem automatycznie, lecz zapis zwykły powinien zostać dopiero wykonany.

Plan awaryjny

Połączone w funkcjonalną całość testamenty, umowy o zrzeczenie się dziedziczenia albo zachowku, produkty finansowe (np. polisy na życie) i inne rozporządzenia na wypadek śmierci, a w biznesie także zarząd sukcesyjny, postanowienia umów spółek oraz inne rozwiązania służące zabezpieczeniu firmy na wypadek śmierci właściciela lub wspólnika; sformułowanie stosowane na potrzeby planowania sukcesji w środowisku firm rodzinnych.

Wykonawca testamentu

Osoba, która wykonuje postanowienia testamentu i zarządza spadkiem w trakcie trwania postępowania spadkowego, patrz: art. 986 i nast. KC.

Plan sukcesji

Plan przekazywania majątku i/lub biznesu pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny, najczęściej przedstawicielami kolejnych pokoleń, obejmuje sukcesję realizowaną za życia (patrz: sukcesja za życia) oraz sukcesję na wypadek śmierci (patrz: nagła sukcesja i planowanie spadkowe).

Postanowienie sądu o stwierdzaniu nabycia spadku

Postanowienie sądu, które poświadcza, kto nabył spadek lub zapis windykacyjny po zmarłym, obok Aktu poświadczenia dziedziczenia oraz Europejskiego poświadczenia spadkowego jest formalnym tytułem prawnym do spadku, bez uzyskania którego spadkobiercy nie mogą wykazać, że nabyli spadek i przysługuje im własność składników spadku; patrz: art. 1027 KC.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!