Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Prawo o notariacie (PrNot)

Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. prawo o notariacie.

Inne wyrażenia ze słownika

Spółka osobowa

Spółka osobowa prawa cywilnego (spółka cywilna, s.c., regulowana przepisami art. 860 i nast. KC) albo jedna z handlowych spółek osobowych regulowanych w KSH: spółka jawna (sp. j.), spółka partnerska (sp. p.), spółka komandytowa (sp. k.) albo spółka komandytowo-akcyjna (s.k.a.); handlowe spółki osobowe są to jednostki organizacyjne nieposiadające podmiotowości prawnej.

Firma rodzinna

(1) Przedsiębiorstwo lub spółka, która należy w całości lub w przeważającej części do przedstawicieli jednej rodziny, a przynajmniej 2 członków zaangażowanych jest w pracę lub zarządzanie firmą; istnieje przeszło 100 definicji firmy rodzinnej, w wielu przyjmuje się, że firmą rodzinną jest wyłącznie firma, która z powodzeniem przeszła proces sukcesji przynajmniej raz, tj. z pierwszego na drugie pokolenie. (2) Z perspektywy rozpatrywania Kierunku (patrz: Kierunek sukcesji) oraz Etapu (patrz: Etap sukcesji) sukcesji, firma, w której sukcesja biznesu rodzinnego jest na ugruntowanym, zaawansowanym etapie i ma potwierdzony kierunek.

Zachowek

Przysługujące najbliższym spadkobiercom ustawowym pominiętym przy przekazywaniu majątku za życia (poprzez darowizny) lub na wypadek śmierci (w testamencie) roszczenie o zapłatę kwoty stanowiącej równowartość przypadającej danemu spadkobiercy części spadku, tj. połowy dla osób pełnoletnich albo 2/3 dla osób małoletnich lub całkowicie niezdolnych do pracy, powstałe po śmierci spadkodawcy, patrz: art. 991 i nast. KC.

Zarządca sukcesyjny

Osoba zarządzająca przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy (właściciela IDG lub wspólnika spółki cywilnej), wskazana na podstawie przepisów uZS, której zadaniem jest zarządzane i reprezentacja na zewnątrz przedsiębiorstwem w spadku, do czasu ustania zarządu sukcesyjnego; w praktyce najczęściej jest to sukcesor albo menadżer zastępujący zmarłego przedsiębiorcę, patrz przepisy uZS.

Wykonawca testamentu

Osoba, która wykonuje postanowienia testamentu i zarządza spadkiem w trakcie trwania postępowania spadkowego, patrz: art. 986 i nast. KC.

Powinowaci

Krewni małżonka, np. teściowa, szwagier, bratowa.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!