Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Plan awaryjny

Połączone w funkcjonalną całość testamenty, umowy o zrzeczenie się dziedziczenia albo zachowku, produkty finansowe (np. polisy na życie) i inne rozporządzenia na wypadek śmierci, a w biznesie także zarząd sukcesyjny, postanowienia umów spółek oraz inne rozwiązania służące zabezpieczeniu firmy na wypadek śmierci właściciela lub wspólnika; sformułowanie stosowane na potrzeby planowania sukcesji w środowisku firm rodzinnych.

Inne wyrażenia ze słownika

Sukcesor (junior)

Następca, osoba przejmująca firmę (dziecko, wnuk, czasem zięć lub synowa, rzadziej: małżonek albo partner) lub majątek prywatny (rodzinny).

Sukcesja nagła

Sukcesja, która realizuje się w sytuacji śmierci spadkodawcy albo Nestora, przekazanie majątku albo firmy w spadku, drogą dziedziczenia.

Sukcesja

Następstwo, przekazywanie majątku albo biznesu z pokolenia na pokolenie; inne znaczenia: prawnicy mówią o sukcesji generalnej, kiedy następca, np. spadkobierca, wstępuje w ogół praw i obowiązków poprzednika (spadkodawcy), lub o sukcesji singularnej, obejmującej przekazanie pojedynczych prawa i obowiązków (np. cesja umowy).

Testament

Jednostronne rozporządzenie na wypadek śmierci; dokument, w którym wyrażana jest ostatnia wola zmarłego, w Polsce regulowany przepisami art. 951 KC, może powołanie do całości albo części spadku (wskazanie spadkobiercy lub spadkobierców), podstawienie, zawierać zapis zwykły, zapis windykacyjny, polecenie, oświadczenia dotyczące opieki nad małoletnim dzieckiem albo nad ubezwłasnowolnionym, wskazanie wykonawcy testamentu lub zarządcy masy spadkowej.

Sukcesja za życia

Sukcesja majątku rodzinnego albo biznesu realizowana za życia, inaczej: plan sukcesji z wyłączeniem planu awaryjnego, tj. bez perspektywy planowania spadkowego.

Fundacja rodzinna

Fundacja prywatna, której celem jest zaspokajanie potrzeb członków rodziny fundatora, a nie cel publiczny; najczęściej jest właścicielką biznesu rodzinnego w postaci firmy lub grupy spółek, a także majątku rodzinnego.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!