Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Majątek wspólny małżeński

Majątek wspólny objęty współwłasnością łączną, do którego mają zastosowanie przepisy KRO, stanowi wspólną masę majątkową należącą do obojga małżonków.

Inne wyrażenia ze słownika

Współwłasność

Sytuacja, w której własność jednej rzeczy przysługuje jednocześnie kilku osobom, rozróżniamy (1) współwłasność w częściach ułamkowych polegającą na tym, że każdemu współwłaścicielowi przysługuje wyrażona w ułamku część praw i obowiązków właściciela, patrz. art. 195 i nast. KC oraz (2) współwłasność łączną, inaczej: do niepodzielnej ręki, regulowana wraz z instytucją prawną, której jest elementem, np. małżeństwo (art. 31 i nast. KRO), albo spółka cywilna (art. 860 i nast. KC).

Majątek małżeński

Majątek należący do małżonków, na który składają się majątek wspólny małżeński i majątki osobiste każdego z małżonków; może obejmować majątek rozumiany jako masa majątkowa (zbiór składników majątkowych), w tym poszczególne składniki majątku, np. samochód, zobowiązania oraz roszczenia pomiędzy małżonkami, mają do niego zastosowanie przepisy KRO.

Partner

(1) Partner lub partnerka w nieformalnym związku partnerskim (w Polsce nie ma możliwości zarejestrowania go) albo w formalnym, zarejestrowanym związku partnerskim w innej jurysdykcji. (2) Partner w spółce partnerskiej, patrz: art. 86 i nast. KSH.

Zapis dalszy

inaczej: dalszy zapisz. / Powstające na skutek postanowienia testamentowego zobowiązanie na rzecz kolejnej osoby, obciążające zapisobiercę zwykłego albo zapisobiercę windykacyjnego.

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!