Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Kodeks rodzinny i opiekuńczy (KRO)

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Inne wyrażenia ze słownika

Firma rodzinna

(1) Przedsiębiorstwo lub spółka, która należy w całości lub w przeważającej części do przedstawicieli jednej rodziny, a przynajmniej 2 członków zaangażowanych jest w pracę lub zarządzanie firmą; istnieje przeszło 100 definicji firmy rodzinnej, w wielu przyjmuje się, że firmą rodzinną jest wyłącznie firma, która z powodzeniem przeszła proces sukcesji przynajmniej raz, tj. z pierwszego na drugie pokolenie. (2) Z perspektywy rozpatrywania Kierunku (patrz: Kierunek sukcesji) oraz Etapu (patrz: Etap sukcesji) sukcesji, firma, w której sukcesja biznesu rodzinnego jest na ugruntowanym, zaawansowanym etapie i ma potwierdzony kierunek.

Planowanie spadkowe

Zespół rozwiązań prawnych, podatkowych i finansowych dotyczących przekazywania majątku rodzinnego i/lub biznesu na wypadek śmierci oraz związane z nim praktyki dotyczące zarządzania w biznesie; planowanie spadkowe traktuje śmierć jako ryzyko majątkowe i biznesowe; stosowanie go opiera się o kilka założeń, obejmujących m.in. wzajemność oraz przyjęcie perspektywy tych, których interes jest zabezpieczany, zmierza do ułożenia planu awaryjnego oraz jest elementem planowania sukcesji (nagłej sukcesji).

Zapisobierca zwykły

Osoba, na rzecz której spadkodawca (testator) uczynił zapis zwykły, inaczej: osoba uprawniona do żądania wykonania zapisu zwykłego, czyli osoba, która może wymagać zapłaty określonej sumy lub przeniesienia własności danej rzeczy, np. samochodu – w przeciwieństwie do zapisobiercy windykacyjnego nie staje się właścicielem automatycznie, lecz zapis zwykły powinien zostać dopiero wykonany.

Senior

W nomenklaturze sukcesyjnej: osoba, która przekazuje majątek rodzinny lub działający biznes następcom, tj. juniorom (w rodzinach, które nie prowadzą biznesu), albo sukcesorom (jeżeli przekazywana jest firma); przy czym nie ma znaczenia wiek danej osoby, ale status przekazującego w ramach rodziny (seniorem będzie także np. 20-kilkuletni ojciec przekazujący mieszkanie w spadku swojej 2-letniej córce).

Małżonek

Mąż albo żona – pisząc o małżonkach mam na myśli osoby obojga płci (chyba, że z kontekstu zdania wynika co innego); np. wnuki z ich małżonkami oznacza: wnuczkę z mężem lub wnuka z żoną (patrz Rodzina duża).

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!