Facebook logo
Wielopokoleniowi Logo

Dziedziczenie ustawowe

Dziedziczenie na podstawie ustawy, patrz: art. 931 i nast. KC.

Inne wyrażenia ze słownika

Ład korporacyjny

Obejmuje zasady funkcjonowania, podejmowania decyzji właścicielskich, nadzorczych, kontrolnych lub zarządczych (z perspektywy Wielopokoleniowej) w firmach prywatnych, w tym rodzinnych; może stanowić zestaw dobrych praktyk oraz rozwiązań korporacyjnych opartych o umowy i statuty spółek oraz regulaminy wewnętrzne (rad nadzorczych i zarządów), często przyjmuje perspektywę interesu firmy i konkuruje z Ładem rodzinnym, w szczególności z Ładem właścicielskim.

Partner

(1) Partner lub partnerka w nieformalnym związku partnerskim (w Polsce nie ma możliwości zarejestrowania go) albo w formalnym, zarejestrowanym związku partnerskim w innej jurysdykcji. (2) Partner w spółce partnerskiej, patrz: art. 86 i nast. KSH.

Rodzina nuklearna

Rodzina złożona z osób spokrewnionych (in. Rodzina krwi), np. dziadkowie, dzieci, wnuki i prawnuki, ale z wyłączeniem zięciów, synowych i małżonków wnuków (nie obejmuje powinowatych); część Dużej rodziny.

Ład rodzinny

Zespół reguł przyjętych przez rodzinę biznesową (często rodzinę nuklearną) obejmujący wartości rodziny oraz firmy rodzinnej, zasady zarządzania, rozbudowy i sukcesji biznesu rodzinnego (często holdingu lub grupy spółek) i majątku rodzinnego, w tym finanse rodziny; może być niepisany albo sformalizowany w postaci Deklaracji rodziny, Porozumienia sukcesyjnego lub konstytucji rodzinnej.

Zarządca sukcesyjny

Osoba zarządzająca przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy (właściciela IDG lub wspólnika spółki cywilnej), wskazana na podstawie przepisów uZS, której zadaniem jest zarządzane i reprezentacja na zewnątrz przedsiębiorstwem w spadku, do czasu ustania zarządu sukcesyjnego; w praktyce najczęściej jest to sukcesor albo menadżer zastępujący zmarłego przedsiębiorcę, patrz przepisy uZS.

Sukcesja

Następstwo, przekazywanie majątku albo biznesu z pokolenia na pokolenie; inne znaczenia: prawnicy mówią o sukcesji generalnej, kiedy następca, np. spadkobierca, wstępuje w ogół praw i obowiązków poprzednika (spadkodawcy), lub o sukcesji singularnej, obejmującej przekazanie pojedynczych prawa i obowiązków (np. cesja umowy).

O autorze

Cześć, witaj w moim świecie!

Kim jestem? Od wielu lat, na pytanie o wykonywany zawód – odpowiadam, że piszę ludziom testamenty. To prawda. Napisałem ich już grubo ponad tysiąc. Niektórzy pytają, czy jestem notariuszem, inni robią dziwną minę …

Polecam również

Call to action

Set one To nieprawda, że nie myślałem o sukcesji. Robiłem to niemal codziennie – i

Bądźmy w kontakcie!

Zapisz się do newslettera Wielopokoleniowych!